filmy promocyjne.

Nie od dzisiaj wiadomo, że „ruchome obrazy” skutecznie sprzedają. Jak sprawić by filmy promocyjne, sprzedawały za nas? Jak wykorzystać potencjał produkcji filmowej w promocji naszego biznesu? O sukcesie filmu promocyjnego decyduje wiele czynników.
Przedstawiamy najważniejsze z nich w formie pytań jakie Twoja firma powinna zadać sobie przed zleceniem produkcji filmu promocyjnego.

Czy scenariusz filmu zwięźle przekazuje wizję?

Zanim przystąpimy do produkcji filmu promocyjnego konieczne jest przygotowanie precyzyjnego scenariusza. Pracę nad scenariuszem możemy wykonać samodzielnie w oparciu o nasze przemyślenia oraz o brief jaki otrzymamy od domu produkcyjnego, który będzie realizował dla nas film. Napisaniem scenariusza od A do Z może zająć się również dom produkcyjny realizujący dla nas film. Jednak ważne jest aby dom produkcyjny otrzymał od nas krótkie, zwięzłe i szczegółowe informacje dotyczące tego co dokładnie chcemy przekazać w filmie. Jeśli samodzielnie tworzymy scenariusz, pamiętajmy o tym by zawrzeć w nim wyłącznie najważniejsze informacje dotyczące firmy. W dzisiejszych czasach percepcja widza ograniczona jest do kilku sekund. Jeśli w ciągu kilku pierwszych sekund nasz film promocyjny nie skupi uwagi widza, możemy być niemal pewni, że widz nie obejrzy go do końca. Krótki i zwięzły scenariusz to podstawa krótkiego i zwięzłego filmu, który wypunktuje najważniejsze zalety naszej firmy. Pamiętajmy o tym, że jeśli w filmie promocyjnym będziemy chcieli przekazać za dużo – widz zwyczajnie się zmęczy i nie wytrwa z nim do końca. Wydając pieniądze na realizację filmu promocyjnego warto sprawić, by wszystkie informacje w nim zawarte w równym stopniu trafiły do widza, oraz aby film w całości wykorzystał swój potencjał.

w jakim stopniu film promocyjny zaangażuje widza?

Zaangażowanie to w dzisiejszych czasach klucz do skutecznej kampanii wideo marketingowej. Codziennie na świecie powstają setki godzin filmów, jednak tylko nieliczne mają szanse na sukces. Które? Filmy które w pełni angażują uwagę widza już od pierwszej sekundy.
W jaki sposób zweryfikować na etapie produkcji czy film zaangażuje widza? Przeczytajmy swój scenariusz i spróbujmy wyobrazić sobie cały film ujęcie po ujęciu.
Czy są w nim ujęcia lub większe fragmenty, które można wyciąć bez straty dla filmu? Skonsultujmy to również z kilkoma niezależnymi osobami? Czy po przeczytaniu scenariusza filmu promocyjnego są oni w stanie wskazać to co im się nie podoba, bądź jest nudne? Jeśli tak, to wycinajmy od razu, już na etapie tworzenia scenariusza. Zaoszczędzimy wtedy czas pracy ekipy, co przełoży się na niższe koszty produkcji filmowej. Warto również taką samą analizę przeprowadzić na etapie montażu filmu. Jeśli jakiekolwiek fragmenty w filmie wydają nam się nudne, bądź spowalniające akcję – wytnijmy je.
W amerykańskim przemyśle filmowym podczas tworzenia pierwszych westernów powstało pojęcie „cięcie do pościgu”. Oznaczało to wycinanie przez montażystów wszystkich scen pomiędzy pościgami. Pościgi za przestępcami lub ucieczki przestępców były scenami wywołującymi największe emocje. Zatem wszystko pomiędzy warto było wyciąć, aby film zyskał na dynamice. I to się sprawdza. Jeśli podczas oglądania filmu fabularnego mamy wrażenie, że jest on momentami nudny lub przydługi – znaczy to, że twórcy nie wykonali dobrze swojej roboty. Dobra produkcja filmowa już od pierwszych sekund angażuje uwagę widza i dostarcza silnych emocji. Pamiętajmy o tej zasadzie tworząc filmy promocyjne w naszej firmie.

czy Twój film promocyjny „gra” na emocjach widza?

Skoro poruszyliśmy temat emocji w filmie – warto w tym miejscu rozwinąć nieco wątek. Według badań na to czy zdecydujemy się zakupić dany produkt wpływają emocje jakie ten produkt w nas wywołuje. Dlatego np. reklamy luksusowych samochodów wykorzystują przyspieszony dźwięk bicia serca i pokazują dynamicznie zmontowane sekwencje ujęć, które działają na naszych emocjach. Kupuje nasza podświadomość. Sam spot reklamowy, trwający czasem 15, czasem 30, czasem 45 sekund jest często zbyt krótki by przebił się do naszej świadomości. Sprawę załatwia w tym wypadku nasza podświadomość. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dany produkt już kupiliśmy. Zrobiła to nasza podświadomość. Twórcy wielu reklam telewizyjnych coraz częściej odwołują się do naszych emocji i to działa skutecznie. Dlaczego nie wykorzystać tego trendu w tworzeniu filmu promocyjnego naszej firmy?
Czy film promocyjny, który zamierzamy zrealizować jest adresowany do odpowiedniej grupy docelowej?
Niedopasowanie grupy docelowej to częsty błąd popełniany w produkcji filmowej. Kluczowe jest odpowiednie określenie: do kogo adresujemy nasz film. Czy są to nastolatkowie, młodzi ludzie czy ludzie po trzydziestce. Do każdej z tych grup docelowych przemówi inny przekaz. Warto zatem przed tworzeniem scenariusza filmu promocyjnego dobrze zastanowić się do kogo film jest kierowany. Nie da się stworzyć jednego filmu promocyjnego, który skutecznie skłoni do decyzji zakupowych zarówno młodzież w wieku gimnazjalnym jak i osoby w wieku 60+. Określenie wąskiej grupy docelowej daje pewność, że film odniesie zamierzony sukces, a jego realizacja przełoży się na realny zwrot w naszym biznesie.

czy po obejrzeniu filmu promocyjnego widz będzie wiedział co ma zrobić dalej?

Wezwanie do akcji – czyli co mam zrobić jak obejrzę film promocyjny? CTA (ang. Call to action) to często niedoceniany, lecz niezwykle ważny element każdego filmu promocyjnego. Stanowi on jasną informację dla widza o tym jakie działania powinien podjąć, aby np. zamówić promowany produkt czy usługę. Wezwane do działania to przede wszystkim niezwykle istotna szansa na utrzymanie uwagi widza po obejrzeniu filmu reklamowego. Nie zostawiamy go sam na sam, ale komunikujemy mu jasno, że teraz powinien wejść na naszą stronę, bądź skontaktować się z nami i skorzystać z naszych usług. Istnieje wiele różnych rodzajów Call To Action.
Niedopasowanie grupy docelowej to częsty błąd popełniany w produkcji filmowej. Kluczowe jest odpowiednie określenie: do kogo adresujemy nasz film. Czy są to nastolatkowie, młodzi ludzie czy ludzie po trzydziestce. Do każdej z tych grup docelowych przemówi inny przekaz. Warto zatem przed tworzeniem scenariusza filmu promocyjnego dobrze zastanowić się do kogo film jest kierowany. Nie da się stworzyć jednego filmu promocyjnego, który skutecznie skłoni do decyzji zakupowych zarówno młodzież w wieku gimnazjalnym jak i osoby w wieku 60+. Określenie wąskiej grupy docelowej daje pewność, że film odniesie zamierzony sukces, a jego realizacja przełoży się na realny zwrot w naszym biznesie.
W obecnych czasach filmy promocyjne to najskuteczniejsza forma reklamy. Portale społecznościowe znacznie przychylniej traktują film w stosunku do zdjęcia czy tekstu. Posty na FB zawierające film mają kilkaset razy większy zasięg organiczny niż np. posty ze statycznymi fotografiami. Użytkownicy, którzy na stronie internetowej w ciągu 30 sekundowego filmu wizerunkowego mogą poznać całą ofertę i doświadczenie firmy znacznie chętniej decydują się na zakupy w tej firmie. Pamiętajmy o tym, decydując się na działania marketingowe w naszym biznesie.

ile kosztuje realizacja filmu promocyjnego?

Film promocyjny filmowi promocyjnemu nie równy… Kosztów realizacji filmu nie da się ustalić przed ustaleniem finalnego scenariusza. Każda produkcja filmowa rządzi się swoimi prawami. W jednym filmie promocyjnym będziemy potrzebowali 10 aktorów, 30 statystów i 5 różnych miast w Polsce, a w drugim wystarczy nam estetyczna animacja 2d. Wcale nie oznacza to, że film z aktorami będzie lepszy a animacja 2d gorsza. Każdy z filmów może cieszyć się równie wielkim powodzeniem w sieci. W naszej agencji filmowej zawsze chętnie podajemy klientom finalną wycenę, jednak jest to możliwe dopiero po zapoznaniu się z kompletnym zakresem prac lub gotowym scenariuszem filmu promocyjnego.

w jaki sposób film promocyjny zarobi dla mnie pieniądze?

Nakłady poniesione na realizację filmów promocyjnych zwracają się z nawiązką. Dobry film promocyjny może ściągać klientów na Twoją stronę internetową lub bezpośrednio do Twojego biura nawet przez kilka lat. Za produkcję filmu promocyjnego płacisz 1 raz. Kupony odcinać możesz przez całe życie. Film promocyjny powinien być angażujący świadomość i podświadomość widza. Taki film daje gwarancję sukcesy dla Twojej firmy.

gdzie mogę wykorzystywać film promocyjny?

Bardzo często nasi klienci wykorzystują filmy promocyjne we wszystkich swoich kanałach promocji. Filmy promocyjne świetnie nadają się do emisji w telewizji oraz w internecie: na stronie filmowej, na portalach społecznościowych, na firmowych profilach np. na linkedin. Jeśli mamy dobry content – wideo marketing w sieci zadziała wszędzie.

czy produkcja kilku filmów promocyjnych jednocześnie to dobry zabieg?

W niektórych przypadkach warto przemyśleć realizację kilku filmów promocyjnych jednocześnie. Jeśli decydujemy się już na współpracę z konkretną agencją filmową – znacznie taniej zorganizować o jeden dzień zdjęciowy więcej, celem nakręcenia dodatkowego materiału filmowego niż organizować od nowa produkcję filmową za kila miesięcy. Warto w tym celu przeanalizować przyszłe działania marketingowe i zastanowić się czy w ciągu kilkunastu miesięcy będziemy potrzebowali kolejnego filmu.
Na koniec zobacz nasz krótki, 30 sekundowy film promocyjny, w którym w ciągu 3 dni zdjęciowych, pokazaliśmy 5 różnych krajów UE:

Chcesz wyprodukować film?
Zrób to razem z nami.