Kręcenie filmów
Kręcenie filmów to w dzisiejszych czasach zajęcie praktycznie dostępne dla każdego. Prawie każdy ma w kieszeni smarfona, który przy pomocy kilku kliknięć może zamienić się w kamerę filmową. Jednak istnieją pewne prawa i zasady, wedle których kręcenie filmów i produkcja filmowa funkcjonuje. Jak skutecznie kręcić filmy? W krótkiej i przystępnej formie podajemy 7 najważniejszych kwestii w kręceniu filmów.
Kręcenie filmów należy zacząć od odpowiedniego planu
I nie chodzi tutaj o plan filmowy, ale o plan na film. 99% dobrych filmów nigdy nie powstało z przypadku. Kręcenie filmów zaczyna się już na etapie planowania pomysłu i tworzenia koncepcji scenariusza. Zazwyczaj kilkadziesiąt lub kilkaset dni przed włączeniem przycisku REC na planie. Im lepiej przygotujemy się wcześniej, tym mniej niespodzianek i zaskoczeń spotka nas na planie. Odpowiednie planowanie – kluczem do sukcesu.
Kręcenie filmów – podstawą jest dobra historia
Podstawą każdego filmu jest dobra historia. Ważne jest, żeby historia nie tylko była dobra, ale też i dobrze opowiedziana. Twórcy filmowi stosują wiele zabiegów, które sprawiają, że film dobrze się ogląda. Chodzi tu o pracę kamery, odpowiedni montaż filmowy, rytm opowiadanej historii, kontrast oraz o wiele innych czynników, które mózg widza odbiera podświadomie. Ważne jest odpowiednie opanowanie rzemiosła i filmowego i zasad. Niezależnie od tego, jeśli nawet w pełni opanujemy rzemiosło filmowe, będziemy mieli nieograniczony budżet i dostęp do najlepszego na świecie sprzętu filmowego – jeśli nie mamy świetnej historii – nie stworzymy świetnej produkcji filmowej.
Kręcenie filmów – film powstaje 3 razy
W produkcji filmowej mówi się, że każdy film powstaje 3 razy. Pierwszym etapem jest tworzenie go na papierze – podczas pisania scenariusza. Drugim etapem jest praca na planie, gdzie wizję ze scenariusza musimy skonfrontować ze światem rzeczywistym i ograniczeniami aktorów oraz planu zdjęciowego. Wreszcie trzecim, równie istotnym etapem jest montaż filmu. Podczas montażu możemy nadawać scenom i ujęciom filmowym zupełnie nowy porządek, przez co może nawet zmienić się ich znaczenie. Pamiętajmy jednak, że błędy popełnione na pierwszym etapie – podczas tworzenia scenariusza – lubią się powielać. Jeśli już w scenariuszu mamy błąd, i nie wychwycimy go na planie – podczas postprodukcji bardzo trudno będzie uratować sytuację.
Kręcenie filmów jest czasochłonne i prachochłonne
Kręcenie filmów wymaga nie tylko świetnego przygotowania, ale i wielkiej cierpliwości. Nawet, gdy dobrze reżyseruje się aktorów, pilnuje czasu zdjęciowego i działa zgodnie z planem – zawsze pojawiają się pewne niedogodności i utrudnienia, które mogą sprawić, że plan filmowy wydłuży się. Warto brać poprawkę i zapas czasu na nieprzewidziane zdarzenia, które mogą pojawić się podczas kręcenia filmu. Samo przygotowanie i odpowiednie zaplanowanie scen zajmują wiele czasu. Również odpowiednie nagranie ich na planie wymaga niezwykłej precyzji i wielu prób. Sam montaż materiału i post produkcja to kolejne pracochłonne zajęcie. Szacuje się, że 1 minutę filmu montuje się ok. 1 – 2 godzin.
Kręcenie filmów to nie tylko samo nagranie ujęć, ale także ich montaż
Montaż to niezwykle ważny element w procesie powstawania filmu. Można świetnie opanować programy montażowe, jednak nie umieć montować filmu. W montażu filmowym najważniejsze jest odpowiednie kierowanie uwagą widza. Niezwykle ważne jest zrozumienie tego, w jaki sposób widzowie oglądają filmy. Znając zasady montażu filmowego można bardzo skutecznie i precyzyjnie kierować uwagą widza, w sposób, który pozwoli wywołać w nim odpowiednie emocje. Montaż filmowy to prawdziwa sztuka, którą można porównać do szlifowania diamentu. Jedno niewłaściwe cięcie może zniweczyć całą magię i nastrój emocjonalny. Jednak dobrze wykonane cięcia sprawiają, że film błyszczy i kusi swym pięknem niczym diament.
Kręcenie filmów a zaawansowana postprodukcja
Postprodukcja filmowa to nie tylko montaż. Na postprodukcję filmu składa się cały szereg działań, które często są niewidzialne dla końcowego użytkownika – odbiorcy filmu. Jednym z takich działań jest korekcja kolorów. W filmach fabularnych trwa ona zazwyczaj kilkanaście dni i sprawia, że dzięki nim film nabiera nowego waloru. Możemy sprawić, że ujęcia kręcone na pustyni dają wrażenie przenikliwego ciepła i duszności. Możemy sprawić, że ujęcia kręcone w zimie dają wrażenie jeszcze większego chłodu. Korekcja kolorystyczna to bardzo silne i sugestywne narzędzie w rękach filmowca. Oprócz kolor korekcji niezwykle ważnym elementem wielu filmów są efekty specjalne. O nich powstało już setki książek i tysiące stron internetowych, jednak dobre efekty wciąż są w cenie. Widz od razu z łatwością wyczuwa sztuczność, dlatego chcąc tworzyć dobre efekty specjalne w filmie – należy powierzyć tą kwestię specjalistom.
Kręcenie filmów, które ludzie chętnie oglądają – kilka słów o viralach
Jak nakręcić film, który obejrzą miliony ludzi na całym świecie? Mając kilkaset milionów dolarów, możemy zainwestować kilkanaście z nich w promocję. Wtedy mamy pewność, że informacja o nowym hicie kinowym dojdzie do wielu osób. Jak jednak osiągnąć taki efekt bez budżetu? Tworząc tzw. film viralowy. Film viralowy to taki film, który podoba się internautom na tyle, że chętnie udostępniają go znajomym. Jakie cechy powinien mieć dobry film viralowy? Przeczytaj w naszym artykule jak stworzyć dobry spot viralowy?
Nasza kreatywna agencja filmowa przeprowadzi Cię krok po kroku od przygotowania pierwszej koncepcji scenariusza spotu internetowego, poprzez postprodukcję aż do gotowego spotu dla Twojej firmy.
Wiemy, jak tworzyć skuteczne filmy reklamowe!
CreativeStudio.com.pl – produkcja filmów Kraków , wideo marketing
CreativeStudio.com.pl – produkcja filmowa