PRODUKCJA FILMOWA – DOBRY OPERATOR FILMOWY I JEGO ROLA W PROCESIE PRODUKCJI FILMU

Produkcja filmu to praca zespołowa. Przy produkcji filmu reklamowego kilkanaście lub czasem nawet kilkaset osób, pracuje przez kilka tygodni na to, co później na ekranie trwa 30 sekund. Każdy z członków ekipy filmowej z pełnym zaangażowaniem dba o zakres swoich obowiązków tak, by możliwie jak najlepiej spełnić wizję reżysera filmu. Reżyser, niewątpliwie najważniejsza postać w filmie, jest jak dyrygent, który kieruje wysiłkami wszystkich obecnych na planie filmowym osób. Prawą ręką reżysera jest operator, który pomaga przełożyć zrodzoną w głowie reżysera wizję, na obraz filmowy.

Wbrew powszechnej opinii ludzi niezwiązanych z branżą i produkcją filmową – operator na planie filmu nie pracuje kamerą. Operator filmowy pracuje światłem, barwą i teksturą. Odpowiada on za koncepcję wizualną filmu, zastosowane środki wyrazu, czy podkreślenie dramatyzmu scen. W porozumieniu z reżyserem może proponować odpowiednie kadrowanie czy podejmować decyzje związane z zastosowaniem konkretnych technik operatorskich. W porozumieniu z pionem scenograficznym uzgadnia klimat poszczególnych scen, zaakcentowany np. kolorem ścian, lub doborem odpowiednich rekwizytów. W porozumieniu z ekipą oświetleniową, tworzy kontekst wizualny sceny podkreślony np. przez wielowymiarowość światła.

Operator obrazu to najważniejsza tuż po reżyserze, osoba na planie filmowym. Dobry operator potrafi wznieść film na wysoki poziom zarówno w warstwie wizualnej jak i metaforycznej. Warto pamiętać o tym, że tworząc film, kreujemy rzeczywistość wizualną, w której mają się pojawić nasi bohaterowie. Taki sposób pokazania świata w filmie odpowiada za to, jak zostanie odebrana przez publiczność historia oraz w jaki sposób zostaną odczytane motywacje i charaktery poszczególnych postaci. Rzecz ta dotyczy każdego rodzaju filmu, zarówno kinowego jak i krótkiej produkcji reklamowej.

Reasumując: film możemy wyprodukować za 500 zł i za 5 000 000 zł. O jakości filmu świadczy to jakich ludzi wybierzemy do produkcji. Jeśli weźmiemy np. początkującego studenta szkoły filmowej, jego zapał i zaangażowanie na pewno okażą się nieocenione, jednak jego małe doświadczenie oraz możliwości sprzętowe z pewnością pozwolą stworzyć co najwyżej „średniej jakości projekt”. Jeśli zamierzamy uzyskać „projekt filmowy najwyższej jakości” warto stawiać na doświadczonych ludzi.

 

CreativeStudio.com.pl – kreatywny dom produkcyjny. Nasza specjalizacja to produkcja filmowa najwyższej jakości. Tworzymy filmy reklamowe, wizerunkowe, promocyjne.

CreativeStudio.com.pl – produkcja filmowa i telewizyjna

 

Podaj dalej