PRODUKCJA FILMOWA BEZ TAJEMNIC – CZ. 1.

Produkcja filmowa. Film. W obecnych czasach najpopularniejsza forma masowej rozrywki. Ile osób w tym momencie na świecie ogląda film?

 

Zastanawiałeś (zastanawiałaś) się ile (w chwili gdy czytasz ten tekst) ludzi na całym świecie ogląda materiały filmowe? Mam na myśli tutaj telewizję, kino oraz oglądanie filmów w Internecie. Spróbujemy to obliczyć.

Według aktualnych danych, ok. 40 procent ludzi na świecie ma dostęp do internetu. Produkcja filmów internetowych stale rośnie z roku na rok. Szacuje się, że przynajmniej 50 procent całego ruchu w internecie to oglądanie wszelkiego rodzaju filmów. Przyjmijmy zatem, że 40 procent ludzi na świecie, to 3 miliardy osób. Zaniżam nieco statystykę, aby mieć pewność prawidłowych obliczeń. Przyjmijmy, że połowa osób mających dostęp do internetu ogląda dziennie przynajmniej 1 film w internecie. Niezależnie od tego czy będzie to kilkusekundowa reklama, czy kilka odcinków ulubionego serialu. Przyjmijmy że 1,5 miliarda osób dziennie ogląda przynajmniej jeden film w internecie. Z każdym rokiem ilość ta będzie się zwiększać, ponieważ rynek video online rośnie w bardzo dynamicznym tempie.

produkcja filmów reklamowych

Szacuje się, że na świecie jest około miliard odbiorników telewizyjnych. Każdy z nich pracuje średnio 2h dziennie. Zatem mamy już dodatkowy miliard osób konsumujących treści wideo w ciągu jednej doby na naszej planecie.

W Polsce średnio sprzedaje się rocznie 40 milionów biletów do kin. Ile może być kin na świecie? Nie znalazłem oficjalnych statystyk. W 2012 roku w Polsce było ponad 250 tys. Miejsc w kinach. Po szybkich obliczeniach możemy wyliczyć, że jedno miejsce przypada na ok. 160 osób. Jeśli pod kątem tej statystyki przyjrzymy się krajom wysoko rozwiniętym, możemy przyjąć, że około 1 miliard osób na całym świecie ma w swojej okolicy kino. Załóżmy, że każdy z nich przynajmniej 2 razy w roku skorzysta z kina. Da nam to średnio ponad 5 milionów widzów kin dziennie. Zatem ile osób dziennie konsumuje treści wideo? 1,5 miliarda + 1 miliard + 5 milionów, daje nam ponad 2,5 miliarda osób. Imponująca liczba. Podzielmy ją jeszcze na 24 godziny. Otrzymamy około 104 miliony. W chwili, gdy czytasz ten artykuł – 104 miliony osób oglądają filmy. Ktoś uczestniczy w kinowym pokazie najnowszego hitu. Ktoś inny ogląda wiadomości w pracowniczej stołówce. Ktoś inny w autobusie na smartfonie rozpoczyna kolejny odcinek ulubionego serialu, a ktoś jeszcze inny ogląda po kryjomu przed szefem zabawny film na youtube.

Produkcja filmowa i telewizyjna to obecnie potężna gałąź przemysłu rozrywkowego. W 2009 roku przemysł filmowy był wart około 30 miliardów dolarów http://gadzetomania.pl/25570,przemysl-filmowy-w-liczbach. Rynek produkcji filmowej stale rośnie. Filmy reklamowe i promocyjne, a także fabularne to potężna gałąź przemysłu.

Czym ruchome obrazy zyskały taką popularność? Dlaczego przemysł filmowy jest aż tyle wart? Jakie czynniki wpływają na produkcję filmową?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w cyklu artykułów „Produkcja filmowa bez tajemnic”. W artykułach poruszymy ważniejsze aspekty związane z produkcją filmową.

Zapraszam do lektury krótkich, ale niezwykle treściwych przemyśleń na temat szeroko pojętego biznesu filmowego na świecie.
Adrian Łapczyński

Podaj dalej