Produkcja filmowa bez tajemnic – CreativeStudio.com.pl
Twórcy filmowi z początku XX wieku prowadzili bardzo dużo eksperymentów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że już wtedy powstawały pierwsze filmy z efektami specjalnymi. Pierwszą znaną produkcją filmową, która wykorzystuje różne tricki filmowe oraz proste (jak na dzisiejsze czasy) efekty specjalne jest podróż na księżyc.
Film ten powstał w roku 1902 i jak na produkcję filmową z tamtych czasów – naprawdę robi wrażenie. Pełne zaangażowanie sporej grupy aktorów, przemyślana i „w pewnym sensie” dopracowana scenografia oraz nieco futurystyczna wizja, to cechy charakterystyczne tej produkcji filmowej. Autor filmu Georges Méliès uznawany jest za pioniera kina, oraz wynalazcę licznych trików filmowych, które były wykorzystywane w kinie jeszcze przez wiele lat. W ramach ciekawostki warto również wspomnieć, że zanim zainteresował się kinem, prowadził znany teatr iluzjonistyczny, którego był właścicielem. Iluzjonistyczne doświadczenie z pewnością pomogło mu przy tworzeniu skomplikowanych jak na ówczesne czasy efektów specjalnych. Warto również wspomnieć o jego wcześniejszym dziele – krótkim eksperymencie z głowami oddzielonymi od ciała w filmie The Four Troublesome Heads (1898):
https://www.youtube.com/watch?v=AYY0T1TRKPE
Biorąc pod uwagę, że komputery pojawiły się w świecie filmu dopiero 90 lat później, a wszystkie dokonania Mélièsa były wynikiem eksperymentów z prymitywną jeszcze taśmą filmową i jedną z pierwszych na świecie kamer – śmiało można powiedzieć, że on i ludzie z jego okresu wykonali kawał dobrej roboty i stworzyli potężne podwaliny pod świat filmu jaki dziś znamy.
Ówcześni twórcy filmowi doskonale zdawali sobie sprawę, że dobra produkcja filmowa musi w sobie łączyć wiele elementów. Zarówno ciekawa fabuła, jak i spójna dobrze zmontowana historia to elementy absolutnie konieczne, by film kogoś zainteresował. Jeśli jeszcze w fabułę uda się wpleść ciekawe efekty specjalne, film ma szansę naprawdę zrobić duże wrażenie na widzach.
Oczywiście na początku XX wieku powstawały również produkcje filmowe całkowicie eksperymentalne. Tworzono filmy abstrakcyjne, pozbawione klasycznej narracji filmowej. Warto obejrzeć jedno z bardziej znanych „dzieł”, którego autorem jest Leopold Survage. Film ten nie wymaga większego komentarza. Zachęcam po prostu włączyć go w dowolnym momencie:
Równie ciekawym przykładem jest Opus 4, którego autorem jest Walter Ruttmann:
Jak widać twórcy na początku rozwoju kina eksperymentowali z różnymi rodzajami produkcji filmowej. Od filmów zupełnie abstrakcyjnych, całkowicie oderwanych od świata rzeczywistego, poprzez krótkie iluzjonistyczne eksperymenty, aż do pełnych efektów specjalnych filmów fabularnych z futurystyczną akcją. Dzisiaj doskonale wiemy, który z tych rodzajów filmów rozwinął się najlepiej. To dzięki filmom fabularnym ruchome obrazy zyskały taką popularność, a współczesny przemysł filmów fabularnych to najbardziej dochodowa działka produkcji filmowej.
Czytaj także: produkcja filmowa bez tajemnic – cz. 3. | creativestudio.com.pl – filmy reklamowe i promocyjne
CreativeStudio.com.pl – produkcja filmowa