Jak wybrać odpowiednią agencję filmową?

 Jak wybrać odpowiednią agencje filmową.

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze staje się tworzenie filmów. Szacuje się, że już za kilka lat filmy będą stanowiły większość ruchu w internecie. Zatem coraz większe zapotrzebowanie istnieje na odpowiednie firmy czy agencje, które będą produkować dla nas wysokiej jakości filmy.

Content filmowy jest nie tylko contentem, który najlepiej sprzedaje, ale przede wszystkim najlepiej przekazuje historie, informacje i emocje.

Jak zatem wybrać odpowiednią agencje która stworzy dla nas dobre filmy reklamowe promocyjne czy filmy wizerunkowe?

Wybór odpowiedniej agencji filmowej nie jest łatwy. Postaramy się jednak przedstawić kilka najważniejszych cech jakie powinna mieć dobra agencja filmowa.

Nie zapominajmy, że agencja filmowa to przede wszystkim ludzie. Jeśli ludzie, którzy tworzą agencję filmową pracują z pasją – możemy mieć pewność, że praca agencji filmowej przypadnie nam do gustu oraz przede wszystkim wywoła zamierzone efekty sprzedażowe. Wszak niełatwo nakręcić film bez doświadczenia, zatem ludzie, których cechuje odpowiednia pasja i doświadczenie będą z pewnością dużo lepszymi kandydatami, niż tacy którzy robią to tylko dla pieniędzy po to żeby odwalić robotę i iść dalej.

Dobra agencja filmowa to skuteczna reklama

O doświadczeniu agencji filmowej świadczy w pierwszej kolejności portfolio. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem konkretnej agencji filmowej – powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeanalizować jej portfolio i sprawdzić także czy agencja ma w nim ciekawe filmy reklamowe o interesującym nasz zakresie oraz przejrzeć wszystkie dotychczasowe realizację. Zwróćmy uwagę, czy produkcje filmowe danej agencji filmowej angażują od pierwszej sekundy – czy też są to nudne długie tasiemce robione na jedno kopyto, powielające znane rozwiązania na rynku.

Niezwykle wielką wartością która świadczy o agencji jest ilość zdobytych nagród w różnych prestiżowej konkursach filmowych. Oczywiście w branży filmowej z pewnością znajdą się konkursy, w których można sobie kupić nagrodę. Jednak z łatwością możemy sprawdzić który konkurs ma wartość, jak np. KTR, Festiwal Filmowy w Gdyni czy Festiwal Camerimage. Im większa liczba nagród czy wyróżnień danej agencji filmowej tym bardziej utwierdzimy się w przekonaniu, że ta agencja to profesjonaliści, którzy przede wszystkim żyją tą pracą i wykonują ją świetnie.

Agencja filmowa a filmy viralowe

Dobrze sprawdzić czy agencja filmowa którą zamierzamy wybrać ma na koncie jakieś produkcje viralowe. Choć viralowości nie da się przewidzieć na etapie tworzenia sportu – przychodzi ona sama. Filmem viralowym staje się film, który użytkownicy chętnie sobie wzajemnie przesyłają i udostępniają. Nie da się wcześniej tego zaplanować. Natomiast jeśli agencja ma kilka takich produkcji viralowych na swoim koncie – możemy wierzyć że nasz film również takim się stanie. A przecież na tym nam zależy. Wydając pieniądze na film chcemy, aby zobaczyło go jak najwięcej osób, zwłaszcza tych z danej grupy docelowej do której kierujemy nas przekaz.

Tanio nie znaczy dobrze

Wybierając agencję filmową pamiętajmy o tym, że rzadko kiedy najtańsza oferta jest najlepsza. To jak ze wszystkim. Możemy wybrać tani sprzęt, ale nie liczymy, że będzie działał 10-lecia. Możemy też zrealizować spod bardzo tanio, nie liczmy jednak na to, że wywoła on planowane efekty. Lepiej robić spot co rok lub dwa, ale na świetnym poziomie, z dużym budżetem i dobrym pomysłem, niż robić co kilka tygodni kiepski filmik który będzie miał co najwyżej 150 wyświetleń na YouTube. Pamiętajmy również o tym, że początkujące agencje filmowe lubią często zaniżać ceny by złapać klienta i łatwiej wejść na rynek. Uważajmy na to, bo to co jest dobre dla naszego portfela nie zawsze może być dobre dla percepcji naszych widzów.

Agencja filmowa a dobrej jakości content

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno konkurować o uwagę widza, dlatego ważny jest dobrej jakości content. Zatem jeśli agencja filmowa próbuję zaniżyć cenę po to żeby tylko i wyłącznie chwycić zlecenie prawdopodobnie nie do końca będzie w stanie wykonać w danym budżecie to na czym nam zależy. A więc efekty Będą gorsze i prawdopodobnie nasz film nie dotrze do aż tak dużej ilości widzów jak byśmy sobie tego życzyli.

Agencja filmowa – współpraca

Zwróćmy także uwagę jak współpracuje się z daną agencją. Jeśli na etapie ofertowania czy wysłanie do agencji filmowej zapytania ofertowego mamy z ludźmi z agencji fajny kontakt, dostajemy odpowiedzi na maile po kilku godzinach,  i widzimy, że pracownicy agencji są zaangażowani i chcę im się z nami – prawdopodobnie współpraca też będzie się układała znacznie lepiej, niż w przypadku takich agencji do których ciężko doprosić się o przesłanie oferty, spojrzenie na brief czy zapoznanie się z przygotowanym przez nas scenariuszem. Jeśli agencja już na początku udaje zabieganą i nie ma czasu – nie łudźmy się, że w przyszłości ta sytuacja się poprawi.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „dobra agencja filmowa” z pewnością uzyskamy wiele wyników, jednak naprawdę wybór dobrej agencji filmowej nie powinien sprowadzać się tylko i wyłącznie do kliknięcia w kilka linków i wysłania kilku zapytań ofertowych. Porównując wycenę powinniśmy również sprawdzić co dana agencja oferuje w proponowanej cenie, co jest w stanie dla nas zrobić oraz przeanalizować wszystkie wyżej wybranej kroki. Jeśli chcemy wydawać pieniądze na filmy wydawajmy je mądrze, a wtedy uzyskamy zamierzone efekty a cały nasz budżet nie pójdzie do śmietnika.

Podaj dalej