Studio filmowe – jak wybrać odpowiednie studio filmowe

Jak wybrać odpowiednie studio filmowe?

Wybranie odpowiedniego studia filmowego do współpracy nie jest zadaniem łatwym. Decydując się na zlecenie produkcji filmowej konkretnej firmie, nie tylko oddajemy jej do dyspozycji nasz budżet ale przede wszystkim powierzamy im urzeczywistnienie naszej wizji. Doświadczone studio filmowe z pewnością nas nie zawiedzie. Jak zweryfikować na etapie rozpoczęcia współpracy, które studio filmowe zrobi nasz film reklamowy lepiej?

Studio filmowe – sprawdź portfolio

Pierwszym najczęściej wykonywanym działaniem po wejściu na stronę konkretnego studia filmowego jest sprawdzenie portfolio. Jeśli studio chwali się, że zrealizowało kilkadziesiąt projektów, zadajmy sobie chwilę trudu i włączmy przynajmniej kilkanaście z nich. Czy są to produkcje różnorodne? Jaka jest jakość produkcji filmowych w portfolio? Czy taka jakość nam odpowiada? Zwróćmy również uwagę na postprodukcję, a zwłaszcza montaż obrazu. Czy obraz jest zsynchronizowany z muzyką lub tekstem lektora? Czy film stworzony przez studio filmowe ogląda się przyjemnie i dobrze? Przejrzenie portfolio potencjalnego wykonawcy to jeden z najważniejszych etapów. To właśnie portfolio studia filmowego świadczy o tym, jakiej jakości prac możemy się spodziewać.

Studio filmowe doświadczenie

Drugim ważnym czynnikiem jest zbadanie doświadczenia studia filmowego. Czy na stronie internetowej studia wyraźnie napisano czym i od kiedy się zajmują? Czy prace studia filmowego uzyskały również nagrody i wyróżnienia w niezależnych konkursach filmowych lub na festiwalach filmowych? Im więcej nagród lub wyróżnień może udokumentować studio filmowe, tym spokojniejsi możemy być o efekt finalny naszego filmu.

Studio filmowe – warunki współpracy

Różne studia filmowe oferują różne warunki współpracy. Są studia, które już na samym początku prac nad koncepcją scenariusza oczekują podpisania umowy i wpłaty. Są studia, które najpierw proponują przygotowanie 2-3 koncepcji scenariusza, a dopiero później, jeśli koncepcje przekonają klienta – studio spotyka się z firmą i podpisuje umowę. Musimy samodzielnie zdecydować, które warunki współpracy będą dla nas najodpowiedniejsze.

Studio filmowe – zapisy w umowie

Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretnym studiem filmowym warto poprosić o wzór umowy ewentualnej współpracy. Gdy studio filmowe prześle taki wzór zapoznajmy się z nim dokładnie i sprawdźmy (być może z prawnikiem) czy w umowie nie występują zapisy, które z naszego punktu widzenia mogą być krzywdzące. Im wcześniej sprawdzimy tą kwestię i ewentualnie wyjaśnimy ją ze studiem filmowym, tym lepiej dla nas.

Studio filmowe – blog

Ostatnim, przydatnym czynnikiem w weryfikacji studia filmowego jest blog firmowy studia filmowego. Czy w ogóle strona studia filmowego posiada blog? Czy studio filmowe regularnie wypowiada się na blogu i występuje w sieci w charakterze eksperta. Studia filmowe, które prowadzą własnego bloga i piszą wartościowe artykuły są z reguły znacznie bardziej doświadczone w branży, od studiów które dopiero zaczynają przygodę z filmem, i nie mają pomysłu na tworzenie treści blogowych.

Podaj dalej