Tworzenie filmów – jak tworzyć skuteczne filmy dla naszej marki

Żyjemy w czasach, w których pośród wszystkich treści (do jakich mamy dostęp w wolnej chwili) – królują filmy. Każdy z nas spędza średnio przynajmniej kilkadziesiąt minut dziennie na oglądaniu filmów. Niezależnie od tego, czy oglądamy filmy za pośrednictwem Youtube, facebooka czy w telewizji – produkcje filmowe angażują naszą uwagę w stu procentach. To jeden z głównych czynników, który spowodował, że tworzenie filmów stało się bardzo popularne. W tym tekście przedstawimy możliwości jakie niesie ze sobą tworzenie filmów dla własnej marki oraz pokażemy, jak wykorzystać potencjał wideo marketingu. Artykuł adresujemy nie tylko do dużych firm. Stworzyliśmy go z myślą o każdym, kto w jakikolwiek sposób promuje się w internecie.

Tworzenie filmów dla własnej marki – możliwości

W dzisiejszych czasach komunikacja marketingowa opiera się w dużej mierze na tworzeniu filmów. Zarówno duże marki jak i początkujący blogerzy postrzegają tworzenie filmów jako skuteczny osób na zdobycie i utrzymanie uwagi publiczności. Analizując treści filmowe oraz zalety, które niesie ze sobą tworzenie filmów można wysnuć kilka oczywistych wniosków:

– tworzenie filmów pozwala w krótkim czasie przekazać w przystępny sposób dużą ilość informacji

– tworzenie filmów pomaga w skutecznym zaangażowaniu konsumenta

– tworzenie filmów poprawia naszą widoczność i rozpoznawalność w internecie

Są również wnioski mniej oczywiste, które nasuwają się po zbadaniu wielu przypadków skutecznych kampanii wideo-marketingowych. Zauważyliśmy, że tworzenie filmów pomaga wzmocnić emocjonalny stosunek widza do marki. Widz oglądając film promocyjny w internecie czy spot reklamowy w telewizji ogląda go na dwóch płaszczyznach emocjonalnych. Pierwsza płaszczyzna to świadomość. To ona decyduje o tym, czy oglądamy dany kanał, czy przełączamy na inny. Świadomość w pewnym sensie stanowi rolę strażnika do naszej podświadomości. Podświadomość to druga płaszczyzna, która pomaga nam podejmować decyzje w życiu.

Choć wydaje nam się, że podejmując większość decyzji w życiu kierujemy się świadomością – to jednak podświadomość gra pierwsze skrzypce w decyzjach zakupowych.

Tworzenie filmów, warto powiedzieć skutecznych filmów właśnie na tym się opiera. Skuteczne filmy reklamowe odwołują się do naszej podświadomości. Obszaru, który działa emocjonalnie, chwilowo, pod wpływem impulsu. To nie żart. Mężczyźni oglądający reklamy samochodów czy kobiety oglądające reklamy kosmetyków, podejmują decyzje zakupowe w podświadomości już w trakcie oglądania reklamy. Decyzje już podjęte przez podświadomość tylko czekają na odpowiedni moment by przekonać świadomość do dokonania konkretnego zakupu.

Polska za 20 lat – kampania viralowa naszego autorstwa:

Tworzenie filmów – potencjał wideo marketingu

Aktualne trendy internetowe takie, jak chociażby promowanie na facebooku treści wideo, jednoznacznie wskazują, że wideo marketing ma wielki potencjał. Ludzie znacznie chętniej klikną na informacje o produkcie w formie filmu wideo niż przeczytają długi opis produktu na dwie strony. Ludzie również znacznie chętniej podzielą się ciekawym lub zabawnym filmem ze znajomymi, niż miałoby to miejsce w przypadku artykułu pisanego. A to tylko wierzchołek potencjału jaki niesie ze sobą tworzenie filmów w wideo marketingu.

Tworzenie filmów – od czego zacząć

Istnieje wiele skutecznych sposobów na tworzenie angażujących filmów. Zanim jednak chwycimy kamerę lub zlecimy tworzenie filmów firmie zewnętrznej – warto przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Do jakiego widza kierujemy nasz przekaz?

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: kto jest widzem docelowym tworzonych przez nas filmów. W jakim wieku są to osoby, jakie są ich upodobania, charakterystyczne zachowania itp. Im więcej informacji zbierzemy o grupie docelowej, tym łatwiej stworzymy dla tej grupy docelowej skuteczne filmy, które będą do nich w pełni przemawiać.

Jakiego typu filmy chcemy tworzyć?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy tworzymy krótkie filmy viralowe, czy długie, angażujące opowieści o marce. Każdy typ filmu wymaga odrębnego podejścia oraz innej specyfiki pracy. Warto przed rozpoczęciem tworzenia pierwszego filmu dokładnie przemyśleć możliwości naszej marki w kontekście opowiadania historii. Są pewne tematy, które bardziej pasują do naszej marki, a są tematy, których lepiej unikać.

Ile filmów zamierzamy tworzyć?

To bardzo ważne pytanie. Jeśli tworzymy filmy do Internetu i zależy nam na zbudowaniu trwałej więzi z widzem, znacznie tańsze i łatwiejsze będzie stworzenie całej serii 10 spójnych wizualnie filmów. Jeśli zaś zamierzamy zwrócić uwagę na swoją markę i wywołać „efekt wow” – lepiej będzie stworzyć jeden przemyślany film viralowy.

Na ile angażujące będą nasze filmy?

Przed przystąpieniem do realizacji filmów warto przemyśleć dokładnie scenariusze pod kątem konkretnej grupy docelowej. Niezwykle ważne jest przetestowanie samej koncepcji filmu na małej, lecz zróżnicowanej grupie osób. Zapytajmy ludzi o tym co sądzą o opowiedzianym scenariuszu filmu. Czy jest on dla nich przekonywujący?

Każdy kto choć raz zmierzył się z zadaniem stworzenia filmu od A do Z (zaangażowanie statystów, nakręcenie materiału i zmontowanie go) wie doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Tworzenie filmów wymaga dużej uwagi, szczegółowego planowania i dbałości o detale.

W dzisiejszych czasach jednak jest możliwe stworzenie świetnego filmu całkowicie od zera przez jedną osobę. Wszechobecny dostęp do sprzętu filmowego, programów montażowych i innych zasobów znacznie ułatwia taką pracę.

Jednak same umiejętności manualne to nie wszystko. Niezwykle ważne jest kreatywne spojrzenie oraz doświadczenie w tworzeniu filmów. Do ważnych dla nas projektów warto zaangażować doświadczoną agencję filmową, która zna się na temacie i poprowadzi projekt na najwyższym poziomie od początku do końca.

Czytaj także: agencja filmowa | skuteczne spoty reklamowe | produkcja teledysków | creativestudio.com.pl

Summary
Article Name
Tworzenie filmów
Description
Tworzenie filmów dla Twojej marki to niełatwe zadanie. Dowiedz się więcej o tym co warunkuje sukces w tworzeniu filmów. Twórz skuteczne filmy reklamowe.
Author
Publisher Name
CreativeStudio.com.pl
Podaj dalej